Güray Işık’ın İlk Öykü Kitabı ‘Kaygıların Küçük Meydanı’ ÇıktıKaygıların Küçük Meydanı ÇIKTI!“Seyhan Livaneli 2021 Öykü Yarışması”nın kazananı Güray Işık’ın ilk öykü kitabı ‘Kaygıların Küçük Meydanı’ Edebiyatist Yayınevi imzasıyla çıktı. Zülfü Livaneli’nin “Usta işi bir ilk kitap,” olarak tanımladığı eser, dönemine has, özenle seçilmiş sözcüklerle derin ve zengin bir anlatımı yakalıyor. 16 öyküden oluşan kitap, ikili öykü sistemiyle de dikkat çekiyor.Edebiyat dünyasına yeni yazarları kazandırmak ve Seyhan Livaneli’nin hatırasını yaşatmak amacıyla bu yıl Ocak ayında ikincisi düzenlenen yarışmanın kazananı “Dev Masalı” ve “Tavşan Avı” öyküleriyle Güray Işık olmuştu. Zülfü Livaneli başkanlığında, 600’ün üzerinde öykünün değerlendirmeye alındığı yarışmada birinciliği hak eden Güray Işık’ın ödüllü öykülerinin de içinde yer aldığı Kaygıların Küçük Meydanıadlı ilk öykü kitabı Edebiyatist Yayınevi imzasıyla okuyucuyla buluştu.

Kah Anadolu’nun küçük bir kasabasında kah bir hapishane hücresinde ya da tılsımlı bir hayat hikayesiyle okuyucuyu sarmalayan eserde dil ve anlatım özgünlüğü de içerik kadar dikkat çekiyor. Kitabın arka kapak yazısıyla yazara tam not veren usta kalem Zülfü Livaneli, eser için: “Bir hikayenin önemsiz kahramanı, başka bir hikayede başkahraman olarak karşımıza çıkabiliyor. Herkes kendi hayatının başrolünde oynuyor. Kötülükler ve acı dolu günler içinde, en doğal haliyle bir insan duyarlılığı parıldayabiliyor. Yaşam mücadelesi içinde değerler üretiliyor. Tıpkı gerçek hayattaki gibi Güray Işık’ın hikayelerinde sevdalar, kederler, güzellikler bir araya geliyor. Ve usta işi bir ilk kitap ortaya çıkıyor” ifadelerini kullanıyor.


Güray Işık Hakkında:


23 Ocak 1984 Ankara doğumlu. Öyküleri Adam Öykü, Varlık, Masa, Edebiyatist gibi dergilerde yayınlandı. 2021 yılında Seyhan Livaneli anısına düzenlenen ve jüri başkanlığını Zülfü Livaneli’nin yaptığı öykü yarışmasında “Dev Masalı” ve “Tavşan Avı” öyküleriyle birincilik elde etti. Aynı yıl Dedektif Dergi’nin düzenlediği Zehirli Kalem Polisiye Öykü Yarışmasında “Elanor’un Kırmızı Beresi” adlı öyküsüyle birincilik kazandı. Zehirli Kalem Ödülünü kazanan öyküsüyle aynı adı taşıyan “Elanor’un Kırmızı Beresi” isimli kolektif kitap, Herdem Kitap imzasıyla 2021 ilkbaharında okuyucuyla buluştu. Aynı tarihlerde Edebiyatist tarafından yayınlanan Baba adlı kitaba, “Dilsiz Yetimler Sunağı” adlı öyküsüyle katkı verdi. İlk kitabı “Kaygıların Küçük Meydanı”, Edebiyatist Yayınevi etiketiyle Eylül 2021’de raflarda yerini aldı. Kitapta, Seyhan Livaneli Öykü Yarışmasında birincilik kazanan öykülerle birlikte on altı öykü yer alıyor.


Kitapları: Kaygıların Küçük Meydanı, Öykü, Edebiyatist, 2021 Elanor’un Kırmızı Beresi, Polisiye Öykü, Herdem, Kolektif, 2021 Baba, Edebiyatist, Öykü, Kolektif, 2021


Kaynak: https://sanatokur.com/guray-isikin-ilk-oyku-kitabi-kaygilarin-kucuk-meydani-cikti/

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör